فایل خریداری شده را از منوی کاربران/دانلودها/دانلود دریافت کنید. راهنمای خرید

روش تحقیق و پژوهش کیفی در تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی با spss روش تحقیق و پژوهش کیفی در تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی با spss ویژگی هایی دارد که در این مقاله به صورت فشرده و مفید به آن اشاره شده است.

اریکسون تحقیق کیفی را دارای چهار ویژگی می داند :

1- مشارکت عمیق و بلند مدت در یک موقعیت میدانی .

2- ثبت دقیق آنچه در آن موقعیت اتفاق می افتد . این ثبت از طریق یادداشت برداری و دیگر شواهد مستند صورت می گیرد .

3- تجزیه وتحلیل داده های میدانی .

4- گزارش نتایج ازجمله ، توصیف ، نقل قول و تفسیر دقیق .

دوم ، دو روش ، برداشت متفاوتی از فرد دارند .

محقق کمی باور دارد که تمام انسان ها اساساً شبیه هم هستند و رفتارها و احساسات آنها را می توان در طبقاتی کلی قرار داد .

محقق کیفی معتقد است که انسان ها اساساً با یکدیگر متفاوتند و نمی توان آنها را گروه بندی کرد .

سوم ، هدف محقق کمی دستیابی به قوانین کلی رفتار انسان است .

در مقابل ، محقق کیفی تلاش می کند تا تبیین ویژه ای درمورد یک فرد یا موقعیت خاص ارائه دهد .

محققان کمی تلاش می کنند تا در عرض و محققان کیفی می کوشند تا در عمق پیشروی کنند .

تفاوت عملی بین این دو روش در فرایند تحقیق بیشتر آشکار می شود . علی رغم این تفاوت ها ، بسیاری محققان اکنون از ترکیبی روش های کمی و کیفی استفاده می کنند تا پدیده های مورد مطالعه را به طور کامل بشناسند .

تجزیه و تحلیل داده ها در تحقیق کیفی:

قبل از بیان چند نوع خاص از مطالعات کیفی ، اجازه دهید که به بحث در مورد تحقیق کیفی و به طور کلی روش های تجزیه و تحلیل آنها بپردازیم . داده های مطالعات کیفی به اشکال مختلفی چون یادداشت برداری در هنگام مشاهده کردن میدان تحقیق ، نوارهای ضبط شده در مصاحبه ، اسناد ، دفتر خاطرات و مجلات جمع آوری می شوند .

علاوه بر این محقق مقدار زیادی از داده ها را طی روند تحقیق جمع آوری می کند .

سازمان دادن ، تجزیه و تحلیل کردن و معنا بخشیدن به تمام این اطلاعات چالش های خاصی را برای محقق کیفی بوجود می آورد . برخلاف روش کمی که تجزیه و تحلیل داده ها پس از جمع آوری کامل آنها صورت می گیرد ، در پژوهش کیفی تجزیه و تحلیل داده ها در آغاز جمع آوری داده ها شروع شده و تا آخر پژوهش ادامه می یابد .

علاوه بر این محققان کمی معمولاً از یک مدل قیاسی جهت تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند . یعنی فرضیه ها قبل از مطالعه تدوین شده ، آنگاه داده های مرتبط با آن فرضیه ها جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا مشخص شود که فرضیه ها رد می شوند یاتائید .

از سوی دیگر محققان کیفی از یک روش استقرایی استفاده می کنند . یعنی داده های مرتبط با یک موضوع را جمع آوری کرده وپس از گروه بندی آنها به طبقات مناسب یا معنی دار تبییناتی از داده های خود ارائه می دهند .

تهیه داده ها برای تسهیل داده ها با مقادیر زیادی از داده های منتج از تحلیل های کیفی ، محقق عموماً ابتدا اطلاعات را با توجه به بعد و ترتیب زمانی آنها سازمان بندی می کند ، به بیان دیگر ، اطلاعات به ترتیب تقویمی ، یعنی مطابق با توالی وقایعی که طی تحقیق روی داده اند مرتب می شوند .

علاوه بر این ، هر قسمت از اطلاعات را باید کدبندی کرد تا به راحتی بتوان آن را شناسایی کرد . چندین رونوشت از یادداشت ها ، خاطرات واسناد نیز باید تهیه کرد . داده ها سپس به صورت نظام طبقه ای مقدماتی مرتب می شوند .

این طبقه بندی باید از خود داده ها به دست آمده باشد در غیر این صورت باید داده ها را بر اساس تحقیق یا نظریه های گذشته مطرح کرد . بسیاری از محققان ترجیح می دهند که از نظام طبقه ای مقدماتی استفاده کنند . برای مثال ، جهت تحقیق کیفی درمورد نوجوانی که رادیو گوش می دهد باید چندین صفحه مصاحبه انجام داد .

محقق باید مؤلفه های مصاحبه را بخواند و مثلاً«فشار گروهی همسالان» را در یک بخش و«اجتناب از دیگران» را در بخش دیگر بنویسد . وقتی این فرایند به پایان رسید ، یک نظام طبقه ای مقدماتی از داده ها بوجود خواهد آمد .

دیگر محققان ترجیح میدهند چندین رو نوشت از داده ها داشته باشند تا آنها را به واحدهای منسجمی از داده ها برش داده و به طور فیزیکی در چندین طبقه که به نوعی باهم مرتبط هستند ، مرتب کنند .

بالاخره ، چندین برنامه نرم افزاری وجود دارد که به سازمان بندی داده های تحقیقی کمک می کنند . علاوه بر این بسیاری از محققان کیفی مایلند اتاق خاصی یا فضایی داشته باشند که اختصاصاً برای تحلیل داده های کیفی مناسب باشد .

نوعاً ، این اتاق باید دارای بردهای خبری یا دیگر دکورهایی باشد که امکان نمایش دیواری داده ها را فراهم سازد . جهت تسهیل تجزیه و تحلیل تکلیف می توان از کپی یادداشت ها ، مشاهده مطالب برگه دان ها ، نمودارها ، نقشه ها و تفاسیر حاشیه ای استفاده کرد .

از آنجا که با روش روزنامه دیواری تحلیلی می توان در آن واحد داده ها را برای چند نفر نمایش داد ، این روش بویژه در زمانی مفید واقع می شود که چندین عضو از یک تیم تحقیقی بر روی یک پژوهش کار کنند .

و بالاخره ، از آنجا که محقق ابزار عمده در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های کیفی است ، باید قبل از شروع تکلیف یا مسإله مورد بررسی ، دارای برخی ویژگی ها باشد . مهمترین این ویژگی ها آن است که محقق باید تلاش کند پیشداوری ها ، دید گاه ها ، یا مفروضاتی را که ممکن است در تجزیه و تحلیل داده ها تداخل ایجاد کند کاهش دهد و یا حداقل از آنها آگاه شود .

این ویژگی به محقق کمک می کند تا دیدگاه های شخصی خود را در هنگام تحقیق کمتر دخالت داده و یک پدیده را همان گونه که هست مورد بررسی قرار دهد .


 

 

برای دریافت متن کامل این مقاله آموزشی بسته آموزش تحلیل آماری با spss را تهیه کنید:

شما با این بسته می توانید تحلیل آماری با spss و amos را کامل و آسان بیاموزید

و قطعا قادر می شوید کارهای آماری را حودتان انجام دهید

چگونه؟

بسته آموزشی تجزیه تحلیل آماری با SPSS و AMOS

از صفر تا صد آموزش  spss

آموزش مباحث اساسی AMOS

آموزش به زبان ساده ، موضوعی و گام به گام همراه با تصویر

33 پکیج (1378 صفحه تصویری)+ به همراه همه مقالات آموزشی این سایت درباره spss

لطفا و خواهشا برای سوال های آماری و رفع اشکال تماس نگیرید

هر آنچه لازم باشد در این بسته آموزشی آمده است.

دانلود 10 نمونه داده های آماری spss برای تمرین و آموزش

 

 


هر سوالی دارید بپرسید:
انتخاب جدیدترین موضوعات روانشناسی، مشاوره و علوم تربیتی و انجام تخصصی پروپوزال:
شماره تماس: 09011853901
 

  

مطلب مفید

موسیقی درمانی و آلزایمر

موسیقی درمانی و آلزایمر

برنامه موسیقی درمانی سطوح ملاتونین را بالا می برد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، مشکلات رفتاری و اختلالات خواب 20...

موسیقی درمانی در روانشناسی چیست و چه زمانی تجویز می شود؟

موسیقی درمانی در روانشناسی چیست و چه زمانی تجویز می شود؟

موسیقی درمانی حرفهای درمانی است که در آن موسیقی نیازهای فیزیکی، روانی، فکری و اجتماعی افراد را برطرف می سازد.

علل استفاده از موسیقی درمانی در روانشناسی

علل استفاده از موسیقی درمانی در روانشناسی

همسر مردی که جنون شدیدی داشت، گفت، "یکی از متخصصان موسیقی درمانی مرا تشویق کرد برای شوهرم آواز بخوانم.

Go to top
زوم تک
يكشنبه 3 تير 1397.
امروز