عنوان: تحلیل عروضی و موسیقایی شعر فارسی با مطالعه موردی چهار تن از شاعران فارسی (فغانی شیرازی، هلالی جغتائی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی)
همه بندهای یک پروپوزال استاندارد: دارد
منابع فارسی: دارد
منابع لاتین: دارد
نوع فایل: Word قابل ویرایش
تعداد صفحه: 14 صفحه
شماره: 611


قسمتی از این پروپوزال:

تا کنون درباره اوزان عروضی مکتب وقوع بحثی نشده اما پژوهش های فراوانی در حوزه عروض، توسط بزرگان این علم، صورت گرفته است.

«المعجم فی معاییر اشعارالعجم» تألیف «شمس الدین محمدبن قیس رازی» و «معیارالاشعار» اثر «خواجه نصیرالدین طوسی» از قدیمی ترین کتبی هستند که همواره به عنوان نخستین مرجع برای پژوهشگران این حوزه معرفی می شوند. همچنین کتاب «وزن شعر فارسی» تألیف «دکتر پرویز ناتل خانلری» یکی از مهمترین و ارزشمندترین کتب عروضی است.

اما محققی که نام او بیش از همه زینت افزای پژوهش نگارنده این رساله بوده «دکتر تقی وحیدیان کامیار» است. او در کتاب «وزن و قافیه شعر فارسی» یک بحث جذاب و هدفمند پیرامون اوزان عروضی و مفاهیم وزن ها ارائه داده است.

«دکتر شفیعی کدکنی» نیز، بحث ارتباط اوزان عروضی با افکار و عواطف شاعر را در کتاب «موسیقی شعر» آورده است و یک مقاله هم با عنوان «نگاهی دیگر به موسیقی شعر و پیوند آن با موضوع، تخیل و احساسات شاعرانه» به قلم «پرند فیاض منش» به این رویکرد پرداخته است.

در مقاله مذکور نویسنده معتقد است که در چهره اشعار، انعکاس افکار و اندیشه ها دیده می شود.

در این رساله علاوه بر عروض، با مکتب وقوع رو به رو هستیم. در این باره تنها کتاب جامعی که وجود دارد کتاب «مکتب وقوع در شعر فارسی» تألیف «احمد گلچین معانی» است.

او در این کتاب که همانند یک فرهنگنامه است، همراه با معرفی شاعران وقوعی نمونه ای از اشعارشان را آورده و راه را برای محققانی که قصد تحقیق و تحلیل دارند هموار نموده است اما متأسفانه هنوز تنها کتابی که در این زمینه وجود دارد همین یک کتاب و تعداد مقالات مرتبط با وقوع بسیار اندک است به گونه ای که اغلب مقالات در 5 یا 6 صفحه تنظیم شده اند.

در این میان، «نگاهی ناقدانه به پیشاهنگان مکتب وقوع در شعر فارسی» و «بابا فغانی و مکتب وقوع» مقاله های کوتاهی هستند که در آن ها نگارندگان، با ارائه دلایلی بابافغانی را به عنوان سردمدار مکتب وقوع معرفی کرده اند.


قیمت با تخفیف ویژه: