پژوهش در زمینه استرس تحصیلی دانش آموزان، سابقه طولانی دارد و محققان عوامل استرس زا مدرسه مانند تکالیف درسی، رقابت با همکلاسی ها، برقراری ارتباط ضعیف با دوستان و معلمان و یا شکست در ارتباطات اجتماعی را مشخص نموده اند.
جزئیات بیشتر در ادامه مطلب + دانلود فایل


پیشینه داخلی و خارجی:
دارد
منابع فارسی:
دارد
منابع لاتین:
دارد
نوع فایل:
Word قابل ویرایش
تعداد صفحه:
55 صفحه
کد:
830 mb


توضیحات:

پژوهش در زمینه استرس تحصیلی دانش آموزان، سابقه طولانی دارد و محققان عوامل استرس زا مدرسه مانند تکالیف درسی، رقابت با همکلاسی ها، برقراری ارتباط ضعیف با دوستان و معلمان و یا شکست در ارتباطات اجتماعی را مشخص نموده اند. استرس تحصیلی معمولا از تکالیف درسی بسیار زیاد، عملکرد تحصیلی غیرقابل قبول، آماده شدن برای امتحانات، فقدان علاقه به برخی موضوعات درسی و تنبیه و مجازات از سوی معلمان ناشی می شود(11). زندگی تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی؛ غالبا استرس زا تعبیر می شود. تکالیف مدرسه، تطابق با خانواده و ارتباط با همسالان منابع اصلی استرس محسوب می شوند. در جوامع آسیایی، استرس تحصیلی از انتظارات دانش آموز از خود و انتظارات دیگران (والدین و معلمان و ...) از وی ناشی می شود. بطور کلی نوجوانان، در محیط مدرسه، با نحوه عملکرد تحصیلی شان ارزیابی می شوند، لذا میزان فشار برای برتر بودن در میان همکلاسی ها، یک مقیاس مهم برای موفقیت آنهاست (40).

در بحث استرس های تحصیلی باید به دو جنبه مهم توجه داشت:

1. فضای فیزیکی مدرسه : یادگیری، آرامش ، تحرک و لذت از تحصیل نیاز به فضای مناسبی دارد که از نظر حجم ، گرما، سرما، تهویه، نور و رنگ و... مناسب و متعادل باشد. آقایی و آتش پور 1380 اظهار می دارند که عمده ترین مسائل مربوط به فضای فیزیکی مدرسه که باعث استرس و برهم خوردن بهداشت روانی دانش آموزان می شود عبارتند از: کلاس های 2. پرجمعیت، نیمکت هایی که گنجایش کمی دارند، حیاط هایی که امکان جست و خیز ندارند، کمبود سرویس های بهداشتی مناسب، آلودگی هوا و صدا، و... 3. فضای روانی- عاطفی: منظور نحوه ارتباط معلمان و مسوولین مدرسه با دانش آزموان در زمینه آموزش و اجرای مقررات است. متخصصان پرورشی مصرانه اظهار می دارند که قلمرو کلاس درس چنان آکنده از محدودیت و انحصار است که مانع تفکر، یادگیری و کنجکاوی می شود. فعالیت های درسی و رفتار در مدرسه و نگرش نوجوانان نسبت به درس و تحصیل و انتخاب رشته تحصیلی نیز تنش های قابل توجهی را برای والدین و نوجوانان به وجود می آورد.