زمانی که اضطراب امتحان به وجود می آید ، رفتار ، شناخت و فیزیولوژی فرد نیزتحت تأثیر قرار می گیرد . از این رو مداخلات اضطراب امتحان روی اشکال هیجانی – عاطفی و شناختی نیز می بایست تمرکز کند .
فهرست مطالب و جزئیات بیشتر در ادامه مطلب + دانلود فایل


نوع فایل:

Word قابل ویرایش

تعداد صفحه:

37 صفحه

کد:

Mab631


فهرست عناوین:
اضطراب امتحان
علائم و نشانه های اضطراب امتحان
سبب شناسی اضطراب امتحان
سه مدل در سبب شناسی اضطراب امتحان الف ) مدل (تداخل )توجهی – شناختی اضطراب امتحان
مدل روان پویشی اضطراب امتحان ساراسون
مدل نقض در مهارت مطالعه
عوامل مرتبط با اضطراب
روابط والدین با فرزند و انتظارات والدین از کودک
انتظارات معلم
مهارت های تحصیلی ( روش صحیح مطالعه )
دشواری امتحان
محیط برگزاری امتحان
عوامل شخصیتی
عوامل خانوادگی
عوامل آموزشگاهي
بخش فیزیکی
درجه حرارت بدن
پاسخ های تنفسی
پاسخ های عضلانی
پاسخ های شکمی
واکنش های در ناحیه ی سر
عوامل خانوادگی
واکنش های قلبی و عروقی
بخش هیجانی – عاطفی
واکنش های دهانی و هیجانی
احساس از دست دادن کنترل
احساس شکست و طرد شدن
رویکرد و شیوه های درمانی کاهش اضطراب امتحان
رویکردهای شناختی و رفتاری
کاهش اضطراب امتحان از طریق مقابله با باورهای غیر عقلانی به شیوه الیس
کاهش اضطراب امتحان از طریق مقابله با باورهای غیر منطقی از دیدگاه شناخت درمانی بک
پژوهش های انجام شده در داخل و خارج از کشور
منابع فارسی
منابع لاتین


بخشی از متن:

اضطراب امتحان در میان دانش آموزان در سطح دبیرستان و دانشجویان دانشگاه ، مسأله ای جدی و بالقوه می باشد.ماهیت ناتوان کننده ی اضطراب امتحان برروی 10- 30% از دانش آموزان اثر می گذارد . همچنین 25% از دانش آموزان مبتلا به اضطراب امتحان به علت اُفت تحصیلی ، قبل ا ز فارغ التحصیل شدن ، مدرسه را ترک می کنند . ( نیکاسه ،1955 ) . هنگامی که دانش آموزان را در موقعیت ارزیابی مورد بررسی قرار می دهیم واکنش آنان را همراه با هیجاناتی نظیر نگرانی ، خوداشتغالی ذهنی و احساس تنش در بدن مشاهده می کنیم . شاید این سوال در ذهن ایجاد شود که براستی اضطراب امتحان چگونه به وجود می آید ؟ و یا اینکه چرا افراد دچار اضطراب امتحان می شوند؟ اضطراب امتحان می تواند به دلایل متعددی رخ دهد . مثلا" کودکانی که نگران و مضطرب می باشند و قبلا" اختلال اضطرابی یا افسردگی داشتند ، وقتی وارد مدرسه می شوند در بالاترین خطر ابتلا به اضطراب امتحان قرار می گیرند . این کودکان معمولا" دارای عزت نفس پایین و راهبردهای ضعیف مقابله باموقعیت های استرس آور می باشد. دانش آموزان دارای اختلالات یادگیری ( به ویژه نارساخوان ها ) و همچنین افراد دارای نقایص توجه معمولا" احساسات متفاوتی در مقایسه با همسالان خود ، نسبت به کلاس وتکلیف کلاسی دارند . این گروه از افراد در خطر بالای ابتلا به اضطراب امتحان می باشند ، زیرا برای آن ها توجه به مطلب درسی ، یادگیری مفاهیم تازه و نیز به خاطر سپردن مطالب دشوار می باشد . ( مایر ، 2008 ) .


نمونه یک پیشینه:

رضا زاده و توکلی (2009 ) طی پژوهش نشان دادند که بین اضطراب امتحان با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رابطه ی منفی و معکوس وجود دارد . بدین صورت که هر چه میزان اضطراب امتحان فرد بالاتر ارزیابی شود به همان نسبت پیشرفت تحصیلی پایین تری خواهند داشت . خسروی وبیگدلی (2006 ) طی پژوهشی به این نتیجه رسیدند که انتظارات نابجا و غیر منطقی والدین و شیوه های انضباطی خشک و انعطاف ناپذیر آنان باعث افزایش میزان اضطراب امتحان در دانشجویان و دانش آموزان می شود .


نمونه یک منبع:

ابوالقاسمی ، عباس. (1381). اضطراب امتحان : تشخیص ، علل و درمان مبتنی بر پژوهش . انتشارات اردبیل استوار ،زهره و خسروی ،معصومه و اعظمی ،سعید. (1391) . اضطراب امتحان و راهبردهای مقابله با آن . تهران . نشر علم


خرید آنلاین و دانلود فوری این محصول
قیمت : 20000 تومان
خرید از این سایت کاملا امن و تحت نظارت بانک مرکزی است.
قبل از خرید حتما حتما فیلتر شکن را خاموش کنید
 
 (دقت کنید : تنها پژوهشگاه تخصصی روانشناسی و مشاوره)
شماره تماس: 09011853901