01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg
تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

برای آموختن تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss این مقاله آموزشی را مطالعه کنید.

فرض کنید من علاقه مندم بدانم که آیا ابهاماتی در سخنرانی کارایی استادان دانشگاه را کاهش می دهد یا نه .

«مبهم» و «غیر مبهم» را متغیر A بنامید که به A1 و A2 افراز شده است .

من 10 دانشجو را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم و تدبیرهای آزمایشی A1 و A2 را به طور تصادفی در مورد دو گروه به کار می بندم . آزمایشی انجام می دهم که در آن ، مثلاً دانشجویان A1 و به یک سخنرانی که در آن عبارتهای مبهم زیادی به کار رفته است گوش می کنند – مانند «چندتایی» ، «در حقیقت» ، «از نوع» ، «چیزی» .

از سوی دیگر دانشجویان گروه A2 عملاً همان سخنرانی را گوش می دهند اما در آن هیچ عبارت مبهمی وجود ندارد . سپس آزمونی در مورد محتوای سخنرانی با دانشجویان این دو گروه اجرا می شود . نمره های آنان به شرح زیر است :

تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

 

میانگین متفاوتند ؛ آنها با هم تفاوت دارند . واریانس بین گروهها وجود دارد . با در نظر گرفتن تفاوت ظاهری میانگینها ممکن است چنین نتیجه گیری کنیم که ابهام در سخنرانی برکارایی سخنران تاثیر داشته است . با محاسبه واریانس بین گروه ها به روشی که پیش از این گفته شد ، نتیجه می گیریم :

تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

 

به عبارت دیگر ما واریانس بین گروه ها را درست به همان روشی که واریانس پنح نمره 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 را محاسبه کردیم ، حساب می کنیم . فقط دو میانگین را به عنوان دو نمره در نظر می گیریم و محاسبه واریانس زا با روش معمولی آن انجام می دهیم .

بنابراین ، واریانس بین گروهها برابر 25/2 است ست . یک آزمون آماری مناسب نشان خواهد داد که تفاوت بین میانگینهای دو گروه «از نظر آماری معنی دار است» یا نه . پیداست که ابهام در سخنرانی موجب کاهش نمره های دانشجویان گروه A1 شده است .

اگر 10 نمره دانشجویان را در ستونی بنویسم و واریانس آن را محاسبه کنیم ،

تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

 

این واریانس کل یا Vt است . Vt=4 . 25 و شامل همه ی منابع موجود در نمره هاست . ما هم اکنون می دانیم که یکی از آنها واریانس بین گروههاست ، Vb=2 . 25 . اکنون یک واریانس دیگر را هم محاسبه می کنیم .

برای این کار کافی است واریانس A1 را جداگانه و واریانس A2 را نیز جداگانه محاسبه کنیم و میانگین این دو واریانس را به دست آوریم :

تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

 

واریانس A1 و واریانس A2 نیز برابر 2 است . متوسط این دو واریانس نیز برابر 2 است . چون این دو واریانس جداگانه محاسبه شده و سپس متوسط آنها به دست آمده است ، واریانس متوسط را که بر اساس آنها محاسبه کرده ایم «واریانس درون گروهها» می نامیم .

ما این واریانس را با علامت «Vw» که به معنای واریانس درون یا واریانس درون گروه هاست مشخص می کنیم . بنابراین Vw=2 . این واریانس تحت تاثیر دو میانگین قرار نگرفته است . اکنون یک معادله بنویسید : Vt=Vb+Vw ، معنای این معادله آن است که واریانس کل از مجموع واریانس بین گروهها و واریانس درون گروهها تشکیل شده است . آیا اینطور است؟ مقادیر عددی را در معادله بالا جایگزین کنید25/2+2= 25/4 .

روش ما درست کار می کند-آن همچنین به ما نشان می دهد که این واریانسها جمع پذیرند ( چنانچه محاسبه شده اند ) مفاهیم مورد بحث واریانس را شاید بتوان با یک نمودار یا نگاره روشن تر ساخت . در تصویر 1-6 دایره ای کشیده شده و به دو بخش تقسیم شده است .

فرض کنید تمام سطح دایره معرف واریانس کل 10 نمره یا Vt باشد . بخش بزرگتر دایره که هاشور خورده است واریانس بین گروه ها را نشان می دهد یعنی Vb . بخش کوچکتر که هاشور نخورده است واریانس درون گروهها یعنی Vw را نشان می دهد .

از روی این نگاره ملاحظه می شود که Vt=Vb+Vw ( به شباهت ان با تفکر مجموعه ای و عملیات اجتماع توجه کنید .

تحلیل واریانس درون گروهی و خطا در spss

 

اندازه همه ی منابه به وسیله ی Vt و اندازه ی بین گروهها ( یا اندازه تاثیر تدبیر آزمایشی ) به وسیله ی Vb نشان داده می شود .

اما Vw یا واریانس درون گروه ها چیست؟ چون ، از کل واریانس ، یک منبع شناخته شده ی واریانس را از طریف واریانس بین گروهها به حساب آورده ایم ، فرض می کنیم که واریانس باقی مانده از عوامل شانس و تصادف ناشی می شود .

لذا آن را واریانس خطا می نامیم . اما ، ممکن است بگویید ، مطمئناً منابع دیگر واریانس نیز باید وجود داشته باشند .

دربارۀ تفاوت های فردی در هوش ، جنس و غیره چه می توان گفت؟ چون من دانشجویان را به طور تضادفی در گروه های آزمایشی قرار داده ام ، چنین فرض می کنیم که این منابع واریانس به طور مساوی ، یا تقریباً مساوی بین گروه های 1A و 2A تقسیم می شوند ، و به سبب تعیین تصادفی گروه ها ما نمی توانیم هیچ یک از سایر منابع واریانس را جدا کرده و شناسایی کنیم .

بنابرین واریانس باقیمانده را واریانس خطا می نامیم ، و کاملاً می دانیم که احتمالاً منابع دیگر واریانس نیز وجود دارند ، اما فرض می کنیم ، و امیدواریم که فرض ما درست باشد ، که آنها هم به طور مساوی بین دو گروه تقسیم شده اند .


مشاوره انتخاب موضوع و انجام پروپوزال، مقاله علمی پژوهشی و isi ، پروژه و تحلیل آماری با spss:
مشاور:علی محمدی
شماره تماس: 09011853901
ايميل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

فصل چهار پایان نامه را حودتان بنویسید...

چگونه؟

بسته آموزشی تجزیه تحلیل آماری پایان نامه با SPSS و AMOS

از صفر تا صد آموزش  spss

آموزش مباحث اساسی AMOS

آموزش به زبان ساده ، موضوعی و گام به گام همراه با تصویر

33 پکیج (1378 صفحه تصویری)+ به همراه همه مقالات آموزشی این سایت درباره spss

لطفا و خواهشا برای سوال های آماری و رفع اشکال تماس نگیرید

هر آنچه لازم باشد در این بسته آموزشی آمده است.

Go to top
تمام حقوق این سایت محفوظ می باشد .

مدیریت و سفارش خدمات: 09011853901